Dni Fantastyki 2010

patronat gildii logo
Czas trwania: 25 czerwca 2010 - 27 czerwca 2010
Miejsce: Centrum Kultury "ZAMEK", pl. Świętojański 1, Wrocław.
Strona oficjalna: http://www.dnifantastyki.pl/2010
Organizator: Centrum Kultury "ZAMEK".

Przedsprzedaż wejściówek tylko przez tydzień

Przypominamy, że możliwość rezerwowania akredytacji i noclegów w przedsprzedaży (promocyjnych cenach) kończy się 11 czerwca br.

Wszystkie osoby, które dokonały lub dokonają rezerwacji będą miały możliwość wygrania nagród książkowych w specjalnym losowaniu!

Dni Fantastyki to obecnie jedna z największych imprez w kraju poświęconych fantastyce. Impreza, nieprzerwanie od 7 lat, rozwija się programowo oraz frekwencyjnie: w ubiegłorocznej edycji uczestniczyło ponad 1800 osób, w tym kilkudziesięciu gości (twórców fantastyki) z Polski i zagranicy. Program tegorocznych Dni Fantastyki spotkał się z uznaniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które wrocławski projekt oceniło najwyżej z wszystkich zgłoszonych, czyniąc tym samym Dni Fantastyki najbardziej prestiżową imprezą poświęconą fantastyce w kraju.

Kształt tegorocznej edycji tworzy rekordowa liczba 11 bloków programowych, w ramach których odbędą się działania z zakresu wszystkich najważniejszych aspektów dotyczących fantastyki. Na fanów gier czekać będą bloki: gier bitewnych (jeden z największych w Polsce), planszowych, multimedialnych oraz gier fabularnych RPG i Larpy, dla miłośników literatury przygotowaliśmy bloki: ogólnoliteracki, fantasy oraz horror i groza, ponadto obecne będą bloki: science-fiction, popularnonaukowy, Gwiezdne Wojny oraz premierowy blok działań „fantastyka dla najmłodszych”.
W ciągu trzech czerwcowych dni uczestnicy Dni Fantastyki będą mogli wybierać spośród stukilkudziesięciu punktów programu adresowanych do odbiorców w różnym wieku i różnym stopniu znajomości fantastyki - działania przeznaczone dla fanów, jak i dla początkujących.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie nowojorski pisarz Jack Ketchum - gwiazda bloku „horror i groza”, autor bestsellerowej „Dziewczyny z sąsiedztwa”, który na specjalne zaproszenie organizatorów po raz pierwszy przyleci do Polski. Na imprezie pojawi się również czołówka pisarzy polskich, m.in. Andrzej Pilipiuk, Anna Brzezińska, Ewa Białołęcka, Łukasz Orbitowski i wielu innych.

Specjalny blok "horror i groza" to:

PREZENTACJE I PROJEKCJE

 • Premiera polskiej edycji książki Jacka Ketchuma “Straceni” z udziałem autora.
  Książka ukazuje się nakładem Wydawnictwa Papierowy Księżyc.
 • Projekcja filmu “The Lost”
 • Projekcja filmu “Head to Love”
 • Finał konkursu “10 minut grozy” i projekcja filmów nagrodzonych i wyróżnionych

 

SPOTKANIA

 • Spotkanie z Jackiem Ketchumem
 • Spotkanie z Łukaszem Orbitowskim
 • Spotkanie ze Stefanem Dardą
 • Spotkanie z Kazimierzem Kyrczem Jr i Robertem Cichowlasem
 • Spotkanie z Redakcją magazynu “Lśnienie” – Łukasz Śmigiel, Bartosz Czartoryski
 • Spotkanie z Redakcją portalu Gildia.pl

 

 PANELE – WARSZTATY

 • Jak bardzo kryminalna jest groza i jak groźny jest kryminał?Jacek Skowroński, Rafał Kotomski, Katarzyna Rogińska – prowadzi Łukasz Śmigiel
  Dyskusja na temat tego, co dwa niezwykle poczytne gatunki literatury popularnej mogą dać sobie nawzajem
 • Stephen King a polski horror – Dawid Kain, Stefan Darda, Łukasz Orbitowski, Łukasz Śmigiel
 • Dokąd zmierza polska groza? - Dawid Kain, Robert Cichowlas, Łukasz Orbitowski
 • Warsztaty literackie: Jak wydawać kolejną książkę co pół roku i nie zwariować? – Łukasz Śmigiel
  Młody autor doradza przyszłym adeptom sztuki pisarskiej. Dowiedz się jak pisać, jak znaleźć wydawcę i jak skutecznie się promować na rynku książki.

WYKŁADY

 • Jack Ketchum - sylwetka autora –  Bartłomiej Krawczyk (Danse Macabre, Lśnienie)
  1) krotka biografia autora z naciskiem na przebieg jego literackiej kariery
  2) powieści i opowiadania Ketchuma, ich motywy przewodnie
  3) inspiracje przy pisaniu prawdziwymi postaciami: seryjnymi
  mordercami, dewiantami itd.
  4) krótko o adaptacjach filmowych jego prozy
  5) anegdoty
 • Mało znani, niedoceniani, zapomniani - Karolina Górska
  Przybliżenie sylwetek i krótkie omówienie twórczości oraz obecności na polskim rynku wydawniczym czwórki pisarzy brytyjskich : Guya N.Smitha, Jonathana Aycliffe’a, Tanith Lee i  Daphne du Maurier.
 • Fear is the key – strach i lęk w świetle współczesnej psychologiiKrzysztof Kasparek (Gildia.pl)
  Uczucia strachu i lęku są od zarania dziejów nieodłącznymi towarzyszami rasy ludzkiej. W myśleniu potocznym często traktowane są jako zjawiska negatywne. Czy aby na pewno słusznie? W wystąpieniu przedstawione zostaną najważniejsze osiągnięcia w dziedzinie mózgowych korelatów strachu i lęku, powodowanych przez nie zaburzeń, sposobów efektywnego ich leczenia, jak również ewolucyjnych podstaw kształtowania się tych (pozornie tylko) niepożądanych stanów.
 • Mój dom jest moim piekłem – Karolina Górska
  podczas tej prelekcji omówione zostaną różne sposoby wykorzystania domu jako przestrzeni w horrorze
 • Przemiany w horrorze – Karolina Górska
  Horror często wydaje się być konwencją skostniałą i odporną na zmiany, to jednak klasyczne utwory zdecydowanie różnią się od tych  najnowszych. Prześledzimy przemiany, jakie przeszedł gatunek od początku swego istnienia oraz przyjrzymy się jego współczesnym odmianom.
 • Potwory Stephena Kinga jako antropologiczne odbicie “obcości”. Mariusz Juszczyk (Horror Online)
  Socjologiczno-antropologiczne spojrzenie na powieściowe potwory Stephena Kinga przez pryzmat figury “obcego” i stereotypów etnicznych.
 • Socjologiczne i moralno-etyczne podstawy trupiej pandemii na przykładzie komiksowej serii grozy “Żywe trupy” – Mirek Skrzydło
 • Geneza japońskich duchów opracowanie: Krzysztof Gonerski – Horror Online; prowadzenie Bartosz Czartoryski
  w kontekście takich ikon horroru jak Sadako (The Ring) i Kayako (Klątwa Ju-on). Folkor, buddyzm i shinto, kaidan, legendy o Oiwie.
 • Tortury wczoraj i dziś – Kazimierz Kyrcz JR/Robert Cichowlas
  Opis technik śledczych na przestrzeni wieków – od starożytności, przez średniowiecze aż do współczesności, z uwzględnieniem stosowanych środków technicznych i innych “wynalazków
 • Nawiedzone domy w literaturze – Kazimierz Kyrcz JR/Robert Cichowlas
  czyli słów kilka o tym, kiedy zaczęto o nich pisać, jak ewoulowały duchy w horrorze i jacy autorzy czują się w konwencji ghost story najlepiej
 • Blood, Boobs & Beast -  Michał Glapiak (Danse Macabre)  (+18)
  złota recepta na horror; skutecznie działająca po dzień dzisiejszy - prezentacja najważniejszych dzieł i reżyserów, czyli ogólnie kolekcja najwspanialszych, głównie amerykańskich, monster movies od momentu, gdy pierwszy stanik przestał zasłaniać ekran. (Michał Glapiak, Danse Macabre)
 • Video Nasties - Michał Glapiak  (Danse Macabre)  (+18)
  Krew, flaki i przemoc, czyli legendarna lista horrorów zakazanych. Plus krótka historia grozy na polskich VHSach.
 • Filmosekcja, czyli jak straszyć na ekranie – Sebastian Zakrzewski (magazyn “Lśnienie”)
  Nna przykładzie “Coś” Johna Carpentera odkryjemy tajemnice sztuki filmowej w kinie grozy.
 • Przewracanie w trumnie, czyli Lovecraft w kulturze masowej – Adam Wieczorek Choć osobiście stronił od kina i telewizji, Lovecraft doczekał się olbrzymiej ilości mniej lub bardziej udanych adaptacji na potrzeby szklanego i srebrnego ekranu.  Poza tym na rynku jest całe mnóstwo gier i Cthulhowych wynalazków. Poznajcie masowe oblicze mitologii Cthulhu.
 • Horror w grach komputerowych
  Bartłomiej “B@rt” Bęben, Support: Marek “x-Ray” Drozd (Redakcja Gildii Gier Komputerowych)
  Zapraszamy na prelekcję poświęconą horrorze w grach komputerowych. Będzie można zobaczy najsłynniejsze tytuły grozy na konsolę PlayStation 3 oraz Nintendo Game Cube.  Z pewnością także poruszymy temat związany z najnowszymi tytułami gier, które obecnie są w produkcji. Została również przewidziana atrakcja w postaci mini konkursu.
 • Czy jesteśmy ewolucyjnie zaprogramowani na zabijanie - Magdalena “Strzyga” Hyla
  Tak naprawdę jesteśmy drapieżnikami. Nie chodzi tu o to, że uganiamy się za mielonką, ale o to, że ewolucyjnie uznajemy zabójstwo za dopuszczalne rozwiązanie osobistych i społecznych problemów. A to, czy
  w końcu go dokonujemy jest kwestią przeliczenia kosztów. Co może przeważyć, a co raczej nie – dzięki czemu społeczeństwo w ogóle jeszcze istnieje.
 • Seryjni mordercy – Magdalena “Strzyga” Hyla, Michał “Misiek” Cholewa
  Znani i lubiani, czyli seryjni mordercy. Chcemy pokazać jak pewne mechanizmy, które obserwujemy u prawdziwych seryjnych morderców przenosi się na fikcję, najczęściej filmową. Oraz opowiedzieć kilka ciekawych, mrożących krew w żyłach historii
 • Richard Bachman – życie, twórczość i śmierć niezbyt miłego faceta 
  - Sebastian “burial” Kubańczyk, Hubert “Mando” Spandowski (StephenKing.pl)
  Mroczna połowa Stephena Kinga. Przedstawimy wam historię życia tego “człowieka”, okoliczności towarzyszące jego narodzinom oraz śmierci. Przeanalizujemy twórczość, zarówno tę wydaną za życia jak i
  książki opublikowane później przez jego bliskich. Prześledzimy dziedzictwo Bachmana, który ćwierć wieku po swej śmierci, co jakiś czas nadal przebojem wbija się na listę bestsellerów. A wszystko to poparte
  wieloma ciekawostkami z zagranicznych publikacji. Jeśli lubisz tę bardziej drapieżną wersję Stephena Kinga, która odnosiła swe największe sukcesy w latach ‘70, przyjdź i podyskutuj z nami na ten temat.
 • Seks, krew & rock’n'roll, czyli o wampirze kobiecym w kulturze popularnej – Edyta Gruszecka
  Są piękne, wyuzdane i żądne krwi. Już przed wiekami przegryzały tętnice niespodziewających się niczego ofiar, a dziś zawładnęły masową wyobraźnią widzów i czytelników niemal na całym świecie.
  Wampirzyce. O tych najsławniejszych, jak i mniej znanych słów (i obrazków) kilka.
 • Dobry trup, to martwy trup -Łukasz Śmigiel
  Opowieści o tym, jak zatrzymać w grobie Homo Totus (prelekcja mocno antropologiczna i anegdotyczna
 • Człowiek człowiekowi pastylką czyli leki z kanibala apteki – Jakub Ćwiek
  Od dawna wierzono, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Ci więc co chcieli zachować ducha… szukali ciał. Jak wyglądały leki z ludzi kiedyś, jak wyglądają dziś i czy są skuteczne (a jeśli tak, dlaczego) Tego dowiecie się na tej prelekcji…

 

KONKURSY

 • Konkurs “Co Ty wiesz o horrorze
 • Konkurs o Zombie  – Wojciech Wiesław Wulfhad “Wszelak” Wszelaki.
  Czy oglądanie garstki ludzi walczących z hordą mózgojadów sprawia ci ogromną przyjemność? Czy słowa ‘Brarahhhhrar! Ujjhahajhajahaj! Grrrhrhrhr!’ znaczy dla Ciebie ‘Móóóózgi! Jeeeeeeść! Głoooooodny!’?
  A może po prostu lubisz patrzeć na zleżałe już zwłoki mające w zwyczaju szuranie nogami? W takim razie Konkurs o Zombie to miejsce w sam raz dla Ciebie! We need You!”
 • Konkurs wiedzy o twórczości Stephena Kinga
  - Hubert “Mando” Spandowski, Michał “ingo” Ratajczak (StephenKing.pl)
  Przeszło 60 książek, ponad 100 ekranizacji, kilkaset opowiadań… a wszystko to podpisane jednym nazwiskiem – Stephen King. Jeśli od dziecka bawiłeś się w polu kukurydzy, wybierałeś nietypowe miejsca
  pochówku dla swych czteronogich przyjaciół, preferowałeś krzykliwy strój podczas balów szkolnych, alergicznie reagowałeś na klaunów, a w kwiecie wieku zacząłeś cierpieć na nieuleczalną bezsenność, przyjdź
  i zmierz się z innymi o podobnych dolegliwościach. Przejdź Wielki Marsz ścieżką Promienia i udowodnij pozostałym, że Król jest tylko jeden

W programie każdego bloku znajdą się oczywiście uwielbiane przez uczestników konkursy i turnieje, w ramach których każdy biorący udział liczy na zdobycie cennych nagród.

Inne ciekawe bloki to:

Fantasy gdzie będzie można spotkać ponownie Ketchuma, Pilipiuka, Brzezińską, Białołęcką i wziąć udział w wykładzie "Światy fantasy okiem tłumacza - Marina Makarewska; o tłumaczeniu nazw, ras, konwencji.. jak przebiega tłumaczenie książki fantastycznej"

Gwiezdne wojny, punkty programu emanować będą Ciemną Stroną Mocy a tematycznie nawiążą do Sithów, Mrocznych Jedi i wszelkich typów spod ciemnej gwiazdy.

Wrocławscy fani przygotowują także widowisko opowiadające o Wojnie Sithów zwanej Wojną Exara Kuna.

Odbędzie się również LARP "Kantyna", w którym tytułowa kantyna znajdować się będzie na Korriban, rodzinnej planecie Sithów, pełnej tajemniczych grobowców.

Nie zabraknie pokazów walk na miecze świetlne, gier i zabaw oraz osób w kostiumach rodem z Gwiezdnych Wojen.

Dodatkowo w tym roku przygotowano kilkadziesiąt stanowisk do grania.

Na konsolach XBOX i PlayStation oraz komputerach PC będzie można pograć m.in. w Halo ODST, Tekken 6, Call of Duty: Modern Warfare 2, Heroes, Dawn of War, Prince of Persia, Guitar Hero 2 i 3 oraz w hit ubiegłorocznej imprezy Rock Band.

AKREDYTACJE

Dostępne będą następujące rodzaje wejściówek:

Karnet 3-dniowy - 30 zł.
Bilet jedniodniowy piatek lub sobota - 20 zł.
Bilet jednodniowy niedziela - 15 zł.
Karnet w przedsprzedaży - 25 zł.

Więcej na oficjalnej stronie...
blog comments powered by Disqus