Festiwal Literatury dla Dzieci 2016

logo
Czas trwania: 10 maja 2016 - 12 czerwca 2016
Miejsce: W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku
Strona oficjalna: http://fldd.pl/2016/
Organizator: Fundacja Burza Mózgów oraz Fundacja Czas Dzieci

Już 10 maja startuje 3. edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci, który trwać będzie aż do 12 czerwca w Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. W tegorocznej edycji wydarzeń jest więcej niż w poprzednich latach, a ich różnorodność przyprawia o lekki zawrót głowy. Ale nie ma innego wyjścia, czytelników jak mrówek i dla wszystkich coś musi się znaleźć. By nie pogubić się kompletnie w zawiłościach festiwalowego programu poniżej rzut oka na całość i próba wyłowienia tego co najważniejsze i najbardziej charakterystyczne dla Festiwalu Literatury dla Dzieci. 
 
Po pierwsze: książka
 
Każda edycja Festiwalu to kolejna porcja wystaw, koncertów, literackich spacerów, gier miejskich i innych wygłupów. Takie literackie cuda-wianki, są bardzo ważne dla Festiwalu, ale to spotkania z autorami i warsztaty wokół konkretnych książek są twardym rdzeniem Festiwalu, jego chlebem i solą. I tych jak co roku nie zabraknie. Warto przede wszystkim przywitać tych, którzy się na festiwalu pojawiają po raz pierwszy: spośród ilustratorów chociażby wywrotowi Grażka Lange i Daniel de Latour, czy autorzy tacy jak z dawien wyczekiwany Grzegorz Kasdepke, fantastyczna Anna Kańtoch, która odrywa rzesze nastolatków od tantrycznej lektury Pottera, rozmruczany Jarosław Mikołajewski, czy debiutujące Katarzyna Radziwiłł i Anna Skowrońska. 
 
Cieszymy się też większą niż dotąd obecnością autorów zagranicznych. Przede wszystkim Martin Widmark – autor serii Biuro detektywistyczne Lassego i Mai oraz nowego cyklu z Nelly Rapp w roli głównej. Natomiast po raz pierwszy z czytelnikami w Polsce spotka się Eve Ainsworth (autorka Siedem dni) oraz twórca BaśnioboruBrandon Mull. Bardzo długo zabiegano o przyjazd Mulla, autor zdążył już wydać przeszło dwadzieścia powieści tłumaczonych na całym świecie. Ma też słabość do trochę niemodnych dziś wartości: przyjaźń, lojalność czy zdrowy rozsądek. 
 
Festiwal Literatury dla Dzieci nie byłby sobą bez solidnej dawki filozofii, tym razem w wydaniu francuskim. Oscar Brenifier zada szereg podstawowych pytań dotyczących zarówno sztuki jak i sensu istnienia. Spodziewamy się definitywnego rozwiązania tych palących kwestii. 
 
Po drugie: ilustracja
 
Tym różnią się książki dla dzieci od tych z brodą. Te pierwsze wielobarwne i szalone, te drugie to ledwo poczerniony papier. Jan Bajtlik, Dominik Cymer, Agata Królak, Marianna Oklejak, Piotr Socha i na dokładkę Bohdan Butenko na swoje 85 urodziny, oni wszyscy będą rysować, kolorować, malować, a ten ostatni pojawi się w lektyce i w towarzystwie wyrobu cukierniczego sporych rozmiarów. Jak ilustratorzy, to i wystawy, a tyle co w tym roku jeszcze ich nie było. Nie można nie wspomnieć o jubileuszowej wystawie z Gapiszonem w roli głównej, niezwykłej wycieczce do lasu z Ainą Bestrad, a to wciąż nie wszystko.  
 
Po trzecie: dobra zabawa
 
Pamiętacie Ostry Dyżur Literacki, te kolejki do badań, te kolorowe pigułki i z werwą przybijane pieczątki? W tym roku będą leczyć dalej, we wszystkich czterech miastach, nikt nie odejdzie bez literackiej recepty! Ale to nie wszystko, będą też gry miejskie (w tym roku zdominowane przez fantastykę) i koncerty. Zagra Jerz Igor oraz po raz pierwszy goszczące na Festiwalu Daorientacja i cygańska trupa Joanny Sarneckiej. 
 
To wszystko, jak co roku, zostanie podlane zdrową ilością teatralnego sosu. A w nim między innymi premiera adaptacji Licha i inni Agnieszki Taborskiej, czyli Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2014. 
 
Trzecia edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci odbędzie się w Gdańsku (10-14 maja 2016), Warszawie (18-22 maja 2016), Wrocławiu (31 maja-5 czerwca) i Krakowie (6-12 czerwca 2016). blog comments powered by Disqus