Maelstorm 2004

patronat gildii
Data: 22 maja 2004
Miejsce: 4 Społeczne Gimnazjum, ul. Bachmacka 3, Mokotów, Warszawa
Strona oficjalna: http://www.maelstrom.prv.pl

Cel charytatywny: Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt "Na Paluchu"

Koszt: 8 zł, 7 zł w przedsprzedaży, możliwość odpłatnego noclegu została odwołana

W programie:

 • spotkania autorskie z pisarzami

 • prelekcje (pisarzy i nie tylko)

 • RPG

 • LARP

 • projekcje filmów (zarówno "fantastcznych" jak i anime)

 • pokazy walk rycerskich

 • taniec ze wstęgą

 • salka go/warsztaty

 • wystawa prac rysowników i grafików

 • konkursy

Maelstrom... A cóż to jest Maelstrom?
Konwent. Jest to zwichrowany pomysł grupki przedsiębiorczych łepków, którzy postanowili połączyć ogień z wodą. Tworzymy konwent który zjednoczy pod sobą światy fantastyczne od Dark Fantasy przez Hardcore SF do Mangi i anime. I zrobimy to w taki sposób, że zarówno organicznie nie znoszący Japońskiej kreski, jak i gardzący mieczem którego nie złożono z dwustu warstw stali będą zadowoleni i nie wejdą sobie w drogę. Ambitne? Prawdziwy wir wyzwań - Maelstrom.

A konkretnie?
Pisarze, rysownicy, graficy, scenarzyści. Pokazy walk rycerskich z krajów nadwiślańskiego i kwitnącej wiśni. Godziny materiału filmowego do obejrzenia w komfortowych warunkach. Prelekcje przygotowane i wygłaszane przez ludzi "w temacie". Wreszcie bezpieczeństwo i higiena pracy i zabawy. Czego chcieć więcej?

Po co to wszystko?
Jak to "po co"? Dla fortuny i chwały, naturalnie. Fortuna jednak nie stanie się naszym udziałem. Podstawowym założeniem konwentu jest to, iż cały dochód przeznaczony zostanie na cel charytatywny. Tak, w całości. Nie, bez potrącania "kosztów manipulacyjnych". To nie jest kreatywna księgowość ani budżet Kołodki. To jest rzecz, która da wam miło spędzony czas i dobrze wydane pieniądze.

PROGRAM:
Prelekcje:

 • Typologia średniowiecznej broni białej [Marcin Żmudzki] - Omówienie broni białej, której ludzie używali w wiekach średnich do robienia sobie krzywdy...
 • Praktyczne zastosowanie średniowiecznej broni białej [Marcin Żmudzki] - Ta prelekcja łączy się w pewien sposób z poprzednią prelekcją tego samego autora. Skoro wiemy już czym szlachtowała się średniowieczna populacja, przydałoby się trochę praktyki...
 • Powstanie i doktryna formacji lekkiej piechoty [Paweł Makowiec] - Omówienie koncepcji powstania, zadań, uzbrojenia i wyposażenia formacji lekkiej piechoty na współczesnym polu walki na przykładzie 75 pułku Ranger'sów US Army.
 • Doktryna walki lekkich formacji piechoty wg. poglądów amerykańskich [Paweł Makowiec] - Omówienie podstawowych zasad walki lekkich pododdziałów piechoty na szczeblu plutonu.
 • System RPG "Poza Czasem" [Marcin "Ellentir" Kuczyński] - Prezentacja polskiego systemu "Poza Czasem".
 • Tworzenie kampanii w Dungeons & Dragons [Andrzej "Andre" Rylski] - Warsztaty tworzenia scenariuszy i kampanii w Dungeons & Dragons oraz innych systemach fantasy.
 • "O różnicach między Gandalfem i Raistlinem" [Andrzej "Andre" Rylski] - O różnicach między Gandalfem i Raistlinem - czyli natura magii w Śródziemiu oraz innych światach fantasy.
 • Ekonomia Barsawii [Robert "Bothari" Wołkiewicz] - Ekonomia Barsawii - czyli co kupują kupcy, gdzie owo coś sprzedają i dlaczego, wraz z omówieniem tła politycznego.
 • "Earthdawn" dla początkujących [Robert "Bothari" Wołkiewicz] - Prelegent odpowie na podstawowe pytanie początkujacego - kim grać, żeby się nie sparzyć na pierwszej sesji. Po prelekcji odbędzie się sesja dla zainteresowanych.

Spotkania autorskie:
Wstępnie potwierdzili swoją obecność następujący pisarze:

 • Anna Brzezińska
  Autorka powieści "Zbójecki gościniec" oraz "Żmijowa harfa" (Wydawnictwo SuperNOWA). Obecnie Anna Brzezińska związana jest z Agencją Wydawniczą RUNA, nakładem której wydała zbiór opowiadań "Opowieści z Wilżyńskiej Doliny" oraz "Letni deszcz. Kielich".
 • Jacek Dukaj
  Autor licznych powieści oraz opowiadań, wśród których najbardziej znanym jest bodaj "Katedra". Ostatnio Jacek Dukaj wydał powieść "Inne pieśni" (Wydawnictwo Literackie).
 • Jarosław Grzędowicz
  Wieloletni redaktor czasopisma "Feniks" oraz autor iście demonicznego zbioru opowiadań "Księga Jesiennych Demonów" (Fabryka Słów), prywatnie zaś - mąż Mai Lidii Kossakowskiej.
 • Jacek Komuda
  Szlachcic, historyk, pisarz i doktor. Autor "Wilczego Gniazda" (Fabryka Słów) oraz całkowicie polskiego systemu RPG "Dzikie Pola". Łatwo go rozpoznać ze względu na strój, wąsy, szablę oraz staropolski sposób biesiadowania.
 • Maja Lidia Kossakowska
  Autorka iście anielskiego zbioru opowiadań "Obrońcy Królestwa" (Agencja Wydawnicza RUNA) oraz równie anielskiej powieści "Siewca Wiatru" (Fabryka Słów). Większość opowiadań Mai Lidii Kossakowskiej z cyklu anielskiego była również publikowana w czasopismach.
 • Bartek Świderski
  Autor powieści "Mocny program" (Wydawnictwo SuperNOWA). Bartek Świderski związany jest z czasopismem "Nowa Fantastyka", w którym udziela się jako felietonista.
 • Rafał A. Ziemkiewicz
  Autor kilku tysięcy felietonów, artykułów i szkiców na tematy polityczne i społeczne oraz kilku powieści i licznych opowiadań. Związany z "Gazetą Polską", "Newsweek Polska", "Science Fiction" i "Nową Fantastyką" oraz wydawnictwem "Fabryka Słów".
 • Andrzej Zimniak
  Pisarz, publicysta i naukowiec, autor około 70 utworów (w tym 1 powieści) oraz ok 100 esejów, artykułów i felietonów popularnonaukowych. Laureat nagród literackich. Jego opowiadanie "Klatka pełna aniołów" zostało nominowane do nagrody im. Janusza Zajdla.
 • Piotr Zwierzchowski
  Autor książki "Sendilkelm" (Pracownia Słów) oraz albumu komiksowego "Świat Kropli" (Labirynt Boox). Obie pozycje, jakby na przekór tuzom polskiej fantastyki, zyskały uznanie wśród czytelników, którzy czekają na dalsze tomy obu cykli.

Przy sprzyjających okolicznościach czasowych liczymy na obecność następujących pisarzy:

 • Jacek Piekara
  Dziennikarz, redaktor naczelny magazynu "Fantasy". Ostatnio znany ze zbiorów opowiadań o inkwizytorze Madderdinie: "Sługa Boży" oraz "Młot na czarownice" (Fabryka Słów).

Manga:

 • [14:00] Bushido - Filozofia drogi wojownika [Robert Łysiak]
  Prelekcja traktować będzie o Bushido, kodeksie honorowym samurajów. Skupiać się będzie jednak nie na historii, lecz na współczesności. Co z Bushido żyje do dzisiaj? Co możemy wziąć z niego dla siebie my, europejczycy? Na te i na podobne pytania postara się odpowiedzieć nasz prelegent.
 • Studia japonistyczne na UW [Magdalena Lipska - studentka]
  Panel m.in. dla osób zastanawiających się nad tym kierunkiem studiów. Jak wygląda życie na uczelni? Czy studenci znajdują czas na coś poza nauką? Osobiste wrażenia prelegentki.
 • Projekcje anime non-stop
  Dokładny spis anime podamy na 2 tygodnie przed konwentem. Przewidujemy prezentacje anime najnowszych, jak również klasyki (np. Kimagure Orange Road). W przerwach będziemy puszczać AMV i PV (teledyski japońskich wykonawców). Nie wykluczamy także puszczenia filmu "Moonchild" (występują Gackt i Hyde).
 • GO
  Uczestnicy będą mieli możliwość poznania podstaw i/lub pogrania w coraz bardziej popularną poza Azją grę, która porównywana jest czasem do szachów, jednak posiada znacznie większą możliwość kombinacji.
 • Taniec ze wstęgą
  Pełen kolorów taniec tajwański, do muzyki z "Przyczajonego Tygrysa, Ukrytego Smoka".
 • Konkurs wiedzy o j-music
  Planowane rozpoczęcie: Informacja wkrótce
  Uczestnicy będą musieli wykazać się wiedzą o j-popie, j-rocku, a może nawet i enka! Wszystko zależy od układającego pytania, czyli Frukto, prowadzącego największy w Polsce serwis poświęcony japońskiej muzyce rozrywkowej (www.frukto.com.pl).
  Główną nagrodą jest oryginalna ("made in Japan") płyta Utady Hikaru - "First Love"!.
 • Konkurs wiedzy o mandze i anime
  Planowane rozpoczęcie: Informacja wkrótce
  Pytania będą podzielone na trzy stopnie trudności, które można będzie każdorazowo wybierać, dostając po 1,2 lub 3 punkty. Ci, którzy zbiorą ich największą liczbę, dostaną mangi Waneko i JPF-u.

Pokaz walk rycerskich w wykonaniu Bractwa Rycerskiego Excalibur:

Bractwo Rycerskie "Excalibur" pod wodzą Artura Koczkowskiego, a z inicjatywy Ludmiły Krzak powstałe, dnia 22. maja Roku Pańskiego 2004 przybędzie na terytorium Społecznego Gimnazjum numer 4, aby orężem swym służyć w celu zdobycia środków na cel wielce szlachetny. Gdy słońce w najwyższym punkcie nieba znajdować się będzie, na terenach pobliskich odbędzie się pokaz walk wszelaką bronią białą, w którym to udział wezmą dzielni rycerze. Ku uciesze stanów mniej w tego rodzaju rozrywkach gustujących, poczynione zostały również przygotowania do występu Sekcji Tanecznej, w obrębie Bractwa działającej, która odtwarzaniem tańców średniowiecznych się para. Rycerze oraz damy, w razie gdy mąż albo niewiasta rozmową będą zainteresowani, chętnie odpowiedzi na pytania udzielą, a i przed podzieleniem się doświadczeniami nie będą się wzbraniać.

Kontakt:

Adres e-mail: maelstrom.web@interia.pl
Organizacja / Public Relations: Piotr Olborski (amper1984@gazeta.pl)
Webmaster / Spotkania autorskie: Krzysztof Kietzman (tellur@poczta.fm)
Reklama / Internet: Miłka Górczyńska (yvienn@poczta.fm.pl)
Turniej Magic: The Gathering: Michał Rybnik (rybnik@pol.pl)
Manga i anime: Łukasz Jaczewski (jaczak@interia.pl) i Alicja Kaczorek (alaq@poczta.wprost.pl)
RPG: Tomasz Szreder (tesz@interia.pl)
Pokazy rycerskie i artystyczne: Alicja Kaczorek (alaq@poczta.wprost.pl)

blog comments powered by Disqus