Moving Baltic Sea 2008

logo
Czas trwania: 11 lipca 2008 - 14 lipca 2008
Strona oficjalna: http://www.movingbalticsea.org
Organizator: Moviemiento e.V. , Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, Kulturalny Kolektyw Uniwersytetu Gdańskiego, Akademickie Centrum Kultury "Alternator", Uniwersytet Gdański, Gdańska Fundacja Wody.

Trójmiasto ma szczęście stać się drugim po Rostoku przystankiem na trasie żaglowca Lovis, na którego pokładzie przemieszczają się organizatorzy festiwalu Moving Baltic Sea. Już jedenastego lipca osławiona swoimi ekologicznymi eskapadami jednostka klasy lugier zawita do Gdańska cumując przy Targu Rybnym.

Jako że nadmorskie wiatry unoszą w tym samym czasie także żagle uczestników regat Baltic Sail, właśnie wtedy nastąpi wspólna inauguracja obu wydarzeń w postaci Parady Żeglarzy. Ten sam moment stanowi rozpoczęcie otwartego konkursu na realizację filmu w czasie 48. godzin. Po ceremonii na specjalnej scenie plenerowej przy ulicy Długi Targ będzie można udać się do Klubu Morza Zejman, by poznać bliżej inicjatorów międzynarodowej akcji. Większą część pasażerów Lovisa stanowią członkowie stowarzyszenia Moviemiento, którzy przez kilka ostatnich lat podróżowali w sezonie letnim autobusem po Europie i pokazywali w wybranych miastach filmy. Tym razem kino, ku chwale Morza Bałtyckiego, do różnych zakątków jego wybrzeży docierać będzie drogą morską.

Drugiego dnia w godzinach popołudniowych rozpocznie się cykl warsztatów, który potrwa aż do poniedziałku. Dla dzieci przeznaczone będą warsztaty morskie proponowane przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku (CIEE) z użyciem wiedzy pracowników i sprzętu Akwarium Gdyńskiego. Już trochę starsi miłośnicy literatury i twórczości plastycznej będą mogli włączyć się do warsztatów kreatywnego pisania oraz tworzenia komiksów przeprowadzonych pod patronatem redakcji magazynu Plotki i Kulturalnego Kolektywu Uniwersytetu Gdańskiego. Ostatnim akcentem polegającym na bezpośrednim doświadczeniu pewnego rzemiosła będzie kurs produkcji papieru czerpanego, który zapewniają pracownicy i wolontariusze CIEE.

Wieczorna część sobotniego programu to w pierwszej kolejności koncert przedstawicieli trójmiejskiej sceny muzycznej, takich jak Pawilon, Drewno from las, Ćma oraz Coco Draże. Od dźwięków muzyki nastąpi płynne przejście do głównej atrakcji Moving Baltic Sea, czyli prezentacji filmów nadesłanych z całej Europy na konkurs "Historie znad morza", które zostały wyselekcjonowane przez międzynarodowe jury.
Kiedy lampy projektora zgasną Długi Targ rozświetlą pokazy grup cyrkowych z Polski i Niemiec. Na samo zakończenie, dla najbardziej wytrwałych zaserwowany zostanie filmowy deser w postaci filmu Rejs.

Kolejny dzień wizyty żaglowca to kontynuacja części warsztatowej oraz dalsze pokazy na Długim Targu prezentujące kino sławiące Bałtyk. Tym razem na ekranie pojawią się Bolek i Lolek w swym cyklu przygód na morzu, produkcje poświęcone tematyce ekologicznej oraz prace powstałe w trakcie 48. godzinnego konkursu na krótki metraż. Wtedy też nastąpi jego rozstrzygnięcie. Między projekcjami będzie można zobaczyć spektakl teatru plenerowego Lustra Strona Druga.

W ostatni dzień festiwalu Moving Baltic Sea warsztatom na Długim Targu będzie towarzyszył panel dyskusyjny. W Sali Obrad Rady Miasta młodzież wraz z naukowcami oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych i władz będzie zastanawiać się nad przyczynami degradacji różnorodności biologicznej Bałtyku. Wieczorne obchody XV-lecia Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Klubie Morza Zejman zwieńczą festiwal Moving Baltic Sea w Gdańsku.

Wszystkie wydarzenia przygotowane przez organizatorów będą uświetniały wystawy fotograficzne z ogólnopolskiego konkursu "Bałtyk w obiektywie".  Najciekawsze ujęcia Morza Bałtyckiego będą wyeksponowane w Domu Kultury Wyspa Skarbów, Klubie Morza Zejman, siedzibie CIEE oraz na ogrodzeniu Parku Oliwskiego w Gdańsku.

Z Gdańska, niesiony wiatrem żaglowiec Lovis uda się w kierunku Kaliningradu, by odwiedzając po drodze Łotwę, Estonię i ponownie Rosję zawinąć z powrotem do Rostoku na początku września.

Ogólnie o festiwalu:
Moving Baltic Sea to międzynarodowy festiwal przemieszczający się na żaglowcu przez wody Bałtyku. W trakcie podróży od Rostoku po Sankt Petersburg planowane są przystanki w Gdańsku, Kaliningradzie, Rydze oraz Narva-Joesuu (Estonia).

Od początku lipca do końca sierpnia we wszystkich tych miastach odbędą się: pokazy filmów konkursowych, warsztaty ekologiczne i dziennikarskie, koncerty lokalnych zespołów oraz dyskusje panelowe z udziałem naukowców, polityków, przedstawicieli organizacji pozarządowych i młodzieży.

Działania mają przyświecać kilku prostym, ale jakże ważnym celom.
Moving Baltic Sea będzie platformą do wymiany kulturowej między państwami regionu, wciąż jeszcze podzielonego granicą dawnych podziałów politycznych. Morze Bałtyckie może stać się nie tylko szlakiem komunikacyjnym, lecz także przedmiotem wspólnej troski, jak i zamiłowania mieszkańców jego południowych wybrzeży. Uczynienie z Bałtyku wspólnego dobra umieszczone jest w szerszym kontekście idei ekologicznych i obywatelskich, które stanowią ważne wartości dla organizatorów festiwalu.

Wydarzenie to jednak nie ma ograniczać się do wypełniania jedynie praktycznych celów. Z pewnością ma mu towarzyszyć także zabawa. Stąd pomysł na podróżowanie żaglowcem, (a nie w inny, konwencjonalny sposób), pokazywanie filmów, czy rozbudowany program artystyczny.

Dwoistą naturę imprezy tworzą organizatorzy będący z jednej strony przedstawicielami instytucji promujących zarówno kulturę jak i ekologię, a z drugiej reprezentujący organizacje pozarządowe. (W Polsce są to Kulturalny Kolektyw Uniwersytetu Gdańskiego oraz Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku.)

Inicjatorem festiwalu jest niemieckie stowarzyszenie Moviemiento e.V. Grupa młodych działaczy z Berlina uzyskała doświadczanie i osiągnęła duży sukces podczas podobnego projektu. W myśl idei wielopłaszczyznowych spotkań różnych narodowości i kultur naszego kontynentu zrealizowano serię plenerowych pokazów filmowych "Moviemiento - filmy krótkometrażowe w drodze" w wielu miastach Europy. Dzięki dotychczasowemu skutecznemu wcielaniu w życie idei integracji kulturalnej krajów Unii Europejskiej projekt Moving Baltic Sea otrzymał dofinansowanie z Programu "Młodzież".

kontakt:

Marek Kraska
Kulturalny Kolektyw Uniwersytetu Gdańskiego
e-mail: kolektiv@movingbalticsea.org
tel: 503 144 771
blog comments powered by Disqus