ATAK! w Krakowie

27 sierpnia 2015

3 września o godz. 20:00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie (ul. Marii Konopnickiej 26) rozpocznie się wernisaż wystawy ATAK! MODA – FOTOGRAFIA - MULTIMEDIA. Wystawa będzie dostępna tylko przez 10 dni, do 13 września, więc nie warto zwlekać z decyzją o jej odwiedzeniu.

Opisywana wystawa to prekursorski projekt, łączący modę, fotografię i multimedia. Powstał dzięki współpracy dwóch krakowskich artystek: Joanny Hawrot i Katarzyny Widmańskiej, które przy pomocy współczesnych form twórczych interpretują japońską sztukę anime.

Wystawa interdyscyplinarnie wykorzystuje różne środki artystycznego wyrazu, łącząc modę i sztuki wizualne. Czarno-biała stylistyka fotografii Katarzyny Widmańskiej oraz poruszające ujęcia walczących wojowniczek wynikają z bezpośredniej inspiracji japońską estetyką anime*. Fotografiom towarzyszą autorskie kimona projektu Joanny Hawrot oraz ekspresyjny film modowy stworzony przez duet REDЯUM IMAGE, pokazujący walkę, starcie przeciwstawnych energii. Intensywność obrazu, szybkie tempo ruchów i japońskie kostiumy modelek tworzą obraz, balansujący na granicy modowego video i niepokojącego kina akcji.

Finałem projektu będzie multimedialny pokaz mody, połączony z koncertem symfonicznym w wykonaniu Lutosławski Orchestra Moderna.

UCZESTNICY PROJEKTU

JOANNA HAWROT to nowoczesna marka modowa sygnowana imieniem i nazwiskiem krakowskiej projektantki, zdobywczyni tytułu Projektant Roku #BEGINDESIRE konkursu Hush Selected 2014. Jej charakterystyczny styl to mariaż futurystycznych i stylizowanych elementów, efekt traktowania mody jako pełnoprawnej dziedziny sztuki. Tematyczne cykle kolekcji prezentowane w formie artystycznych instalacji realizują filozofię marki FROM FASHION TO ART. Zamierzeniem marki jest budowanie wizerunku kobiety bezkompromisowo komunikującej się z rzeczywistością za pomocą ubioru, tworzenie estetyki swobodnie poruszającej się pomiędzy haute couture a prêt-à-porter. www.joannahawrot.com

KATARZYNA WIDMAŃSKA absolwentka Instytutu Sztuki AP w Krakowie, dyplom w pracowni rysunku u prof. Jargusza. Laureatka Nagrody Województwa Małopolskiego Ars Quaerendi za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury. Wykładowca w Warszawskiej Szkole Fotografii i Grafiki Projektowej. Jej twórczość dzieli się na dwa odrębne nurty: klasyczną fotografię portretu i mody oraz fotografię kreacyjną, na którą składają się tematyczne cykle zdjęć. Artystka ma na koncie kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych a także liczne publikacje w prasie krajowej i zagranicznej.
www.widmanska.com

REDЯUM IMAGE Katarzyna Widmańska i Amadeusz Wróbel to duet niezależnych twórców wizualnych, budujących inspirujące obrazy za pomocą szerokiego spektrum technik filmowych i fotograficznych. Czerpiąc na równi z kanonów, jak i awangardy sztuki filmowej, REDЯUM IMAGE kreuje formy oddziałujące nie tylko na poczucie estetyki, ale przede wszystkim na emocje odbiorców. W projekcie ATAK! Amadeusz Wróbel odpowiedzialny jest za zaprojektowanie wzorów tkanin, z których powstają projekty kimon Joanny Hawrot,, oraz identyfikację wizualną wystawy. www.redrumimage.com

LUTOSŁAWSKI ORCHESTRA MODERNA powstała w 2013 roku z inicjatywy Błażeja Wincentego Kozłowskiego. Zespół działa pod jego kierownictwem. Orkiestra powstała z potrzeby istnienia dużego zespołu specjalizującego się w wykonywaniu muzyki współczesnej. Działa pod patronatem władz i pedagogów Akademii Muzycznej w Krakowie. W jej skład wchodzą ambitni i utalentowani studenci oraz absolwenci Wydziału Instrumentalnego. Lutosławski Orchestra Moderna stale współpracuje z Kołem Naukowym Studentów Kompozycji Il Cannone, dokonując prawykonań ich utworów, w tym partytur dyplomowych.


CD Jack za Mangghablog comments powered by Disqus