Wystawa "Historia Polski według komiksu" w Oświęcimiu

24 sierpnia 2015

Muzeum Zamek w Oświęcimiu (ul. Zamkowa 1) z okazji Święta Miasta zaprasza na wystawę czasową pt. "Historia Polski według komiksu", na której będą prezentowane prace polskich rysowników.

Wystawa czynna będzie od 1 do 15 września 2015 r., a w dzień Święta Miasta, który przypada na 3 września organizatorzy zapraszają na bezpłatne zwiedzanie ekspozycji, w ramach akcji Muzeum - Święto Miasta Historycznie.

Ekspozycja kierowana jest do całych pokoleń, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży, ma nauczyć (fakty, daty), ale także w możliwie atrakcyjny sposób pokazać historię miasta.

Łatwiej uczyć się w oparciu o ilustracje. A jeszcze łatwiej gdy treść opowiadana jest za pomocą komiksu, który łączy w sobie tekst i obraz, prezentując historię w sposób przejrzysty i łatwy do przyswojenia.

Na wystawie będzie można dowiedzieć się o mitach i legendach, na których wyrosła słowiańska kultura, jak obrastała w wierzenia spisane później w klechdach. Jak chrześcijaństwo zmieniało społeczną mentalność, a jednocześnie przybliżało Polskę do europejskich państw. Opowiada o bitwie pod Grunwaldem, o odkryciach i wynalazkach, o kulturze, obyczajach różnych epok, o bitwach II wojny światowej, o naszej najnowszej historii – o "Solidarności" i odzyskaniu niepodległości oraz o problemach i radościach z tym związanych. Wydarzenia, które zostały przywołane za pomocą kadrów komiksu prezentują i tę martyrologiczną część dziejów naszego kraju. Choć to te sytuacje i działania oraz niejednokrotnie bohaterskie i patriotyczne czyny stały się zarzewiem wolności, którą możemy się cieszyć dzisiaj.

Zwiedzanie wystawy można potraktować jak kolorową lekcję historii dla uczniów. Na wystawie znajdują się przykłady najlepszych osiągnięć w dziedzinie sztuki komiksu od dzieł pierwszych do powstałych współcześnie.

Autorem wystawy jest Wojciech Łowicki, wieloletni popularyzator polskiego komiksu, prezentujący go w tak różnych odsłonach jak choćby poprzez ekspozycje, których tytuły brzmią: "Propaganda PRL w komiksie", "Religia według komiksu", "Fantastyka w komiksie, komiks w fantastyce" oraz wiele, wiele innych. Za działalność wystawienniczą uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczeniem "Zasłużony dla Kultury Polskiej".:: Źródło ::blog comments powered by Disqus