Program konwentu

Autor: aDiego
27 lutego 2006

NORDCON 2005

OW "Hutnik"

Jastrzębia Góra, 8-11.12.2005

Goście honorowi:

Eugeniusz Dębski

Jarosław Grzędowicz

Witold Jabłoński

Maja Lidia Kossakowska-Grzędowicz

prof. Krzysztof Kowalik

Jacek Piekara

Krzysztof Piskorski

Izabela Szolc

PROGRAM KÓŁKA INKWIZYCYJNEGO

(program publicystyczny, konkursy i inne imprezy)

Kółko Inkwizycyjne otwiera swe podwoje dla prawomyślnych, heretyków i wolnomyślicieli!

Jak wiadomo, błąd czai się wszędzie, przeciska najmniejszymi szparami nawet przez progi miejsc uczonych i nikt od niego wolny na pewno być nie może, choćby najmocniejszymi obrazami i medalionami zabezpieczyć się chciał. Błąd podszepty swe podsuwa prostaczkom dobrodusznym, którzy z radością i ślepo ich słuchają i na zatracenie idą; ale i u najuczeńszych mężów błąd się pojawia, nie dlatego, by świadomie herezji się czepiali, ale dlatego właśnie, że uczeni bardzo i że Prawdy z mozołem poszukują wśród ciemności i występku. A że dusza ludzka, choć sama w sobie piękna, ciała podłego uczepiona jest, przeto niejednego zawodzi sromotnie w poszukiwaniach mimo najlepszych intencji: ludzka myśl, choćby szlachetna, zawodną jest. Dlatego to właśnie generalissimus naszego zgromadzenia powołał tę przezacną inicjatywę - Kółko Inkwizycyjne - które, otwarte dla wszystkich ludzi Dobrej Woli, pomoże im wynieść umiejętność tropienia błędów maści wszelakiej i przekonywania ich głosicieli do Prawdy. Podczas szkolenia najlepsi wykładowcy z całej Polski kształtować będą biegłość w tradycją przekazanych opowieściach, pismach i dokumentach, gotowiąc ich do Dzieła, do jakiego wszyscy zostaliśmy powołani. Zdobywszy nowe, doskonalsze umiejętności, nauczywszy się odróżniać myśli piękne od plugawych, czystsi i mędrsi pójść wszyscy w świat po ukończeniu kursu mogli będziemy, sławiąc Prawdę i pamiętając o naszym najpierwszym obowiązku: nie ma tolerancji dla błędu!

Michał Szklarski

Inkwizytor ds. programowych

SKRÓTY:

STO - Sala Tortur Oratoryjnych WA - Sala Większych Tortur Audiowizualnych

SB - Sala Biczowników MA - Sala Mniejszych Tortur Audiowizualnych

STG - Sala Tortur Gastrycznych STW - Sala Tortur Wodnych

PH - oberża "Piekło Heretyków" Rf - refektarz

PRELEKCJE:

CZWARTEK

16 - 17, STO Marcin Szklarski "Marquiz de Sade"

Życie i twórczość autora "120 dni Sodomy".

17 - 18, STO Michał Szklarski "Krótka historia bezbożnictwa"

Przypadki słynnych bezbożników od Protagorasa do Bertranda Russella. Prezentacja biografii i kluczowych poglądów wybranych myślicieli pozwoli zarysować krótką historię myślenia o religii w europejskim kręgu kulturowym. Uwagę zwrócimy także na zwalczanie (nierzadko pozornej) bezbożności w procesie karnym, ze szczególnym uwzględnieniem Sokratesa i Giordana Bruno.

18 - 19, STO Izabela Szolc "Trzy Joanny"

Joanna Neapolitańska, Joanna d'Arc, Joanna Szalona: kobiety silne, tajemnicze, tragiczne.

21 - 22, MA Krzysztof Piskorski "Nauka w świecie dawnego islamu"

Ibn Sina, El Zahrawi, Al-Jazari, Al-Rammah - to tylko część genialnych wynalazców starożytnego świata. W trakcie prelekcji poznacie ich dzieła oraz odpowiedzi na wiele frapujących pytań. Komu zawdzięczamy okulary? Gdzie po raz pierwszy zaczęto masową produkcję robotów? Kto wynalazł torpedy? Jak duża musiała być torba arabskiego medyka? Kto zmienił alchemię w chemię? Dlaczego Arabki mogły korygować biust tysiąc lat przed Europejkami? I wreszcie - jak to się stało, że księga z IX wieku była w użyciu do roku 1948? Spróbujemy również odpowiedzieć na najważniejsze pytanie: czyli ile razy w historii można wynaleźć od nowa coś, co zostało już wynalezione.

22 - 23, MA Mikołaj Juliusz Wachowicz "Obrona Nerona"

Wydaje się, że temat został wyczerpany: już nic nowego nie da się powiedzieć o najsławniejszym rzymskim tyranie. Ale MJW - coroczny bywalec Wiecznego Miasta - przeanalizuje przeważnie pomijane aspekty, które przełamią potoczne stereotypy dotyczące tej postaci.

PIĄTEK

11 - 12, STO Mikołaj Juliusz Wachowicz "Inkwizytor Konrad z Marburga - biografia i żywot pośmiertny"

Na kogo wpływał w XIII wieku pierwszy niemiecki inkwizytor? A kogo inspiruje obecnie?

12 - 13, STO Jarosław Grzędowicz "Inspiracje i plagiaty"

O rozwoju fantastyki, oraz o tym, jak to, co pisano kiedyś, wpływa na to, co pisze się teraz.

12.20 - 13, WA Krzysztof Papierkowski "Ostateczne rozwiązanie kwestii czarownic"

18 - 19, STO Witold Jabłoński "Średniowieczny danse macabre"

O tym, jak przysłowiowe "mroki średniowiecza" - wiara w gusła, zabobony, upiory, demony i czarownice - stały się inspiracją dla autorów romantycznych powieści gotyckich i w jaki sposób owe motywy kontynuowane są dzisiaj przez współczesnych autorów powieści grozy i fantasy.

20 - 21, STO prof. Krzysztof Kowalik "Luter wobec pobożności papistów"

Z łaski czy z zasługi? Prezentacja centralnego sporu między protestancką a katolicką koncepcją zbawienia.

21 - 22, MA Klaudia Heintze "O torturach"

Tortury - procedury, metody, narzędzia. Instruktaż dla katów, inkwizytorów, misjonarzy i innej maści sadystów.

22 - 23, STO Michał Szklarski "Nieznalska kontra bałwochwalcy"

Kiedy ocenia się tzw. "sprawę Nieznalskiej", padają zazwyczaj wielkie słowa, pełne patosu i emocji: jedni wspominają o wolności artystycznej, drudzy zaś obwołują słynną instalację lichym świętokradztwem. Mało kto ma ochotę pamiętać, że jeśli rozpatrujemy kwestię wolności (?) sztuki, to odnieść się możemy nie tylko do wielkich myślicieli i autorytetów, ale także do bardzo konkretnych przepisów prawnych, od których cała sprawa się zaczęła. Prelekcja ta stanowi próbę zarysowania argumentów natury prawnej, filozoficznej i etycznej, dotyczących styku sztuki i uczuć religijnych.

SOBOTA

11 - 12, STO prof. Krzysztof Kowalik "Duchowni. Słudzy wyimaginowanej świętości"

O księżach i zakonnikach w rozpaczliwej pogoni za szczęściem.

12 - 13, SB Magdalena Żórawska "O komiksach znanych i nieznanych"

Parę słów o nowej fali w świecie komiksów o tematyce fantastycznej - ze szczególnym uwzględnieniem tych nie publikowanych u nas.

13 - 14, STO Jacek Piekara "Tajemnicza prelekcja"

15 - 16, STO Maciej Górczyński (Sekcja Filmowa Plan 9) "Upadek Pana Kleksa, czyli profesor Ambroży Kleks, zapomniany prekursor polskiej kultury New Age, czyli Wielki Heretyk czy Jeszcze Większy Inkwizytor?"

Filmowe przygody profesora Ambrożego Kleksa i jego wychowanków znacie chyba wszyscy. Czym dla Was jest ten film? Ponurą historią zboczonego sekciarza wykorzystującego naiwnych chłopców? Jest zupełnie inaczej... Zapraszam na smutną historię człowieka, który postanowił wprowadzić nas do Ery Wodnika, lecz przegrał. Poznajcie kolejny z niezliczonych epizodów odwiecznej walki Oświeconych Bawarczyków i wyznawców Eris Ezoterycznej!

Nie pozwólmy, aby wszystkie  nauki Profesora Kleksa zostały zapomniane. Poznajmy jego błędy, byśmy sami ich nie powtórzyli. A po północy zatańczymy dookoła basenu (Księżyc raz odwiedził staw...).

17 - 18, STO Maja Lidia Kossakowska "Magia i wojna"

Rzecz o magii pola walki od czasów starożytnych po współczesne.

PANELE DYSKUSYJNE:

Piątek, 15 - 16, SO Perspektywy fantastyki religijnej (Jarosław Grzędowicz, Witold Jabłoński, Maja Lidia Kossakowska, Krzysztof Piskorski)

Sobota, 18 - 19, SO Czy istnieje fantastyczna literatura kobieca? (Eugeniusz Dębski, Jarosław Grzędowicz, Maja Lidia Kossakowska, Jacek Piekara, Izabela Szolc)

SPOTKANIA AUTORSKIE I Z WYDAWNICTWAMI:

Piątek, 13 - 14, STO Spotkanie autorskie z Krzysztofem Piskorskim

Piątek, 16 - 17, STO Spotkanie autorskie z Jackiem Piekarą

Piątek, 17 - 18, SB Sotkanie z Eugeniuszem Dębskim

Piątek, 21 - 22, STO Spotkanie autorskie z Izabelą Szolc

Sobota, 13 - 14, STG Spotkanie z Mythosem

Sobota, 15 - 16, STO Spotkanie z wydawnictwem Kasen Comics

Sobota, 16 - 17, STO Spotkanie autorskie z Jarosławem Grzędowiczem Sobota, 20 - 21, STO Spotkanie autorskie z Witoldem Jabłońskim

KONKURSY:

Piątkowy Blok Białostocki, czyli Klub Fantastyki "Ubik" w akcji:

15 - 16, MA Konkurs muzyczno-filmowy z wiedzy o serialach SF

16 - 17, MA Pokaz filmów o UFO

17 - 18, MA Pokaz parodii SF

18 - 19, MA Konkurs SF - Jeden z dziesięciu

20 - 21, Rf Konkurs piwny oraz Tasting Beer Party

Czwartek, 20.15 - 21, STO Egzamin wstępny na kurs Tajnych Współpracowników Inkwizycji (TWI)

Czwartek, 21 - 22, STO Piotr Mazurowski: Jeden z dziesięciu

Czwartek, 22 - 23, STO Grzegorz Kozubski: Quiz fantastyczny

Piątek, 11 - 12, STO Grzegorz Kozubski: Konkurs wiedzy o fantastyce i fandomie

Piątek, 16 - 17, STW Pławienie czarownic

Piątek, 17.30 - 19.00, Rf Eliminacje do Sądu Ostatecznego

Sobota, 17 - 18, Rf Sąd Ostateczny

Sobota, 16 - 17, SB Klaudia Heintze: Ordalia

Jak nazwa wskazuje, Foka zaprasza na konkurencje sprawnościowe, podczas których biorący udział dobrowolnie poddadzą się torturom...

Sobota, 17 - 18, SB Grzegorz Kozubski: Konkurs znajomości astronomii

W trakcie trwania konwentu (szczegóły na otwarciu i na ogłoszeniach):

· Kandydaci na kurs Młodych Inkwizytorów Śledczych (MIŚ) - setki zgrabnych i urodziwych czarownic aż się pali do współpracy z Wami!

· Wiedźmy, Mądre Kobiety, szamanki, zamawiaczki, wróżki, jasnowidzące, znachorki, wieszcze baby, zielarki - słowem czarownice! Każda z Was ma szansę na zdobycie tytułu Wiedźmy Roku!! Po eliminacji konkurentek (w czym pomogą nasi funkcjonariusze), zwyciężczyni będzie miała prawdziwe Wejście Smoka (ognistego)!!!

INNE PUNKTY PROGRAMU:

Czwartek, 22 - 24, SB AB Party

Piątek, 20 - 20.15, STO OTWARCIE

Piątek i sobota, 10 - 14.30, MA Festiwal Filmów Unikalnych

(dawniej szmatławych)

Są takie filmy, które wywołują uśmiech politowania, gdy się je ogląda. Są takie, które wyłącza się po pięciu minutach, bo dłużej nie da się wytrzymać. My takich nie pokazujemy! Nasza oferta wywoła śmiech, potoki łez i pęknięte boki. Wszystkie filmy, które pokażemy, zostały przetestowane przez panel koneserów tandety. Czemu więc nie rozpocząć kolejnego dnia konwentowego od chłodnego napoju i wesołego filmu? Tym bardziej, że do wygrania są atrakcyjne nagrody?

Jeżeli chcesz wziąć udział w konkursie festiwalowym, wystarczy dostarczyć komisji konkursowej wypełniony test wiedzy o filmach tegorocznej edycji. Arkusz z pytaniami można odebrać bezpośrednio po zakończeniu ostatniego filmu konkursu w sobote po 14, lub też bezpośrednio u komisji, która dyżurować będzie w godz 15-16 (informację o miejscu dyżuru znajdziesz na drzwiach do małej filmówki). Oczywiście warto obejrzeć wcześniej filmy, ale obecność na nich nie jest wymagana!

Piątek, 13 - 14.30, WA Katorga nieuleczalnej duszy żylastego abstraktu

czyli happening inkwizycyjny: Popołudnie Twórczości Poety Niepokornego, Niezależnego i Niepowtarzalnego, Szalonego Surrealisty - Tadeusza RL Dudy, z okazji kolejnych, dwudziestych urodzin zorganizowany.

W programie: liczne wywiady i wypowiedzi twórcy, szkółka surrealizmu, deklamacje i sceny dantejskie, multimedia pełne grozy umysłowej, konkursy z nagrodą i powidoki heretyckie. Porzućcie wszelką logikę i przybywajcie duchem czasu! Zaprasza: Zakon Inkwizycyjny Kielicha Kształtnego (pod wezwaniem RTL Dudy), przez wiernych zwany "ABYNA"

Piątek, 12 - 13, SB Spotkanie redakcji fanzinów

Piątek, 22 - 23, SB Kaczkowisko

Piątek, od 23, PH Wielka Inkwizycyjna Impreza Muzyczna Foki

Klaudia Heintze, znana też jako Foka, przygotowała zabawę muzyczną przy największych popowo-rockowych hitach, połączoną z konkursami.

Sobota, 11 - 12, SB spotkanie Związku Stowarzyszeń Fandom Polski

Sobota, 12 - 13, STO Forum Fandomu

Sobota, 13 - 14, SB Kapituła Nagrody Fanzinów (spotkanie zamknięte)

Sobota, 15 - 19, STW Konkres Proktologiczny

Sobota, 18 - 19.30, SB Forum piknikowe

Sobota, 21 - 22, STO Konkurs strojów i ZAMKNIĘCIE

Sobota, od 22, PH Pidżam Party

PROGRAM GIER KARCIANYCH

(Sala tortur manualnych)

Prawomyślni! Inkwizycja otrzymała doniesienia o grach popularnych wśród ludu, które mogą prowadzić do herezji i bezeceństw. W swej Mądrości zdecydowała się jednak ocenić działanie tychże gier na umysł niewinnych. Pod opieką doświadczonych Inkwizytorów zostaniecie dopuszczeni do tychże dzieł i na podstawie waszych doświadczeń zostaną one uznane za godne przebywać w prawych domach lub umieszczone na indeksie.

CZWARTEK:

- po kolacji: wolne granie; omówienie konkursów i turniejów

PIĄTEK:

- po śniadaniu: Dilbert (eliminacje dla innowierców)

- po obiedzie: Gilotyna; Magic all common

- po kolacji: Dilbert (eliminacje dla inkwizycji)

SOBOTA:

- po śniadaniu: Munchkin

- po obiedzie: Dilbert (wielki finał)

- po kolacji: seria miniturniejów ad hoc dla wytrwałych (różne gry karciane)

Oprócz tego przez cały czas trwania konwentu będzie możliwość wolnego grania.

PROGRAM GIER PLANSZOWYCH

(Sala tortur manualnych)

Wielu początkujących Inkwizytorów myśli, że walka z herezją to tylko dar przekonywania i umiejętne władanie metalowymi obcęgami. Nic bardziej mylnego! Prawdziwy Inkwizytor potrafi myśleć taktycznie i strategicznie. U nas przeszkolisz z zagadnień związanych z prowadzeniem podjazdów, a nawet wojen przeciwko heretykom (A Game of Thrones, Warcraft, Twighlight Imperium), poznasz historię herezji (History of the World), nauczysz się manipulować politykami (Republic of Rome).

Szkolenie odbywa się w trybie wolnego grania.

PROGRAM GIER FABULARNYCH

(Sala tortur psychicznych)

Marzysz o zostaniu Torquemadą?! Chcesz osobiście podłożyć ogień pod stos Joanny d'Arc?! Pragniesz stanąć z bronią w ręku naprzeciw tłumu rozwścieczonych heretyków?!

Grupa doświadczonych wykładowców wspomagana niebiańską protekcją świętych przygotowała cykl szkoleń dla naszych wiernych współpracowników. Dokonane zostaną rekonstrukcje najbardziej wstrząsających i doniosłych wydarzeń, w jakich brali udział nasi bracia. Uczestnicy staną przed unikalną możliwością przetestowania granic wytrzymałości swojego ducha i nerwów ! Zetkną się z pokusami czarnej magii, targać nimi będą żądze cielesne i umysłowe! Dla tych, których zawiedzie wiara i wola mamy atrakcyjne nagrody pocieszenia: batożenie o poranku deluxe, absolutnie wystrzałowe łamanie na kole tortur, namiętny uścisk żelaznej dziewicy, oraz - uwaga! - jednorazowe, luksusowe palowanko! Dla tych którzy przejdą testy - nudne awanse.... Serdecznie Zapraszamy!!

Ingiel

Oferta specjalna (Sobota godz. 18:00):

"Chrzest ognia" czyli zdrady, intrygi i ... o zgrozo... koalicje...

Projekt powstały na bazie politycznej gry symulacyjnej przeznaczonej dla studentów politologii, nawiązuje do walk etniczno-religijnych podczas konfliktu w Jugosławii. Akcja gry została osadzona w fikcyjnej krainie przypominającej Bałkany. W proponowanej rozgrywce, gracze przejmują role decydentów politycznych zwaśnionych stron, próbując zakończyć konflikt na swoją korzyść.

Symulację prowadzi wykładowca AMW Marcin Zajdel

Sesje RPG (Czwartek-Sobota)

W programie sesje oparte na systemach: Exalted, Warhammer Fantasy, D&D, L5K oraz projektach autorskich. Przewidujemy także prezentacje systemu "Riddle of Steel" połączoną z przykładową sesją oraz dla zainteresowanych warsztaty poświęcone sztuce kompozycji i realizacji sesji.

Korzystając z doświadczeń poprzednich konwentów zrezygnowaliśmy z klasycznej, "sztywnej" ramówki programu - pragniemy zachować elastyczność, dlatego też program sesji rpg będzie aktualizowany codziennie począwszy od czwartku rano i dostosowany do życzeń naszych graczy i mistrzów gry. Lista sesji, wraz z ich opisami, będzie wywieszana przy recepcji. Wszelkie pytania proszę kierować bezpośrednio do organizatorów studia rpg.

PROGRAM GIER KONSOLOWYCH

(Sala tortur "Piekło Hazardzistów")

- wolne granie.blog comments powered by Disqus