Relacja z Polconu 2008

Autor: Bool
1 września 2008

Właśnie zakończył się XXIII Ogólnopolski Konwent Miłośników Fantastyki "Polcon" 2008. W tym roku odbył się w Zielonej Górze i trzeba powiedzieć, że był nadzwyczaj udany. Każdy miłośnik fantastyki, czy to wielbiciel fantasy, science-fiction czy też horroru, pasjonat gier, książek, filmów czy komiksów mógł znaleźć coś dla siebie i przyjemnie oraz z pożytkiem spędzić czas podczas tegorocznego Polconu.

Przede wszystkim należy pochwalić organizatorów za naprawdę bardzo dobrą organizację imprezy. Po pierwsze za lokalizację konwentu, który odbył się w budynkach Uniwersytetu Zielonogórskiego i wszędzie można było dotrzeć w maksymalnie kilka minut. Po drugie należy się słowo uznania za bogaty program oraz zaproszonych gości z Polski i zagranicy, w większości pisarzy, lecz również twórców komiksów, tłumaczy, reżyserów, redaktorów, naukowców, aktorów i innych aktywistów w światku fantastyki. Gośćmi honorowymi byli: pisarz Witold Jabłoński, wydawnictwo SuperNOWA oraz fan Piotr Rak.
Od rana do wieczora odbywały się ciekawe spotkania, prelekcje, dyskusje, konkursy, turnieje (w tym Mistrzostwa Polski w Warhammerze Bitewnym oraz w karcianym WoWie), pokazy, a gdy już program kończył się, rozpoczynała się impreza w namiocie konwentowym. Przygotowany przez rebel.pl games-room był czynny non stop. Przez cały czas czynne były również stoiska księgarń i wydawców, na których można było zakupić książki, komiksy, gry, figurki i wiele innych artykułów. Kilka książek miało swoje prapremiery właśnie na tym konwencie.

Zaledwie kilka punktów programu nie odbyło się z powodu niemożności przybycia zaproszonych gości na konwent. Większych wpadek organizacyjnych nie było, a tych mniejszych bardzo mało.
Żal tylko trochę komiksu, który niestety, podobnie jak rok i dwa lata temu, został nieco zaniedbany, a przecież to właśnie w Zielonej Górze przed czterema laty blok komiksowy był bardzo mocny. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku w Łodzi będzie pod tym względem dużo lepiej.

Wiemy już też, że Polcon 2010 odbędzie się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie, będzie to potrójna impreza: Eurocon, Polcon i Parcon zjednoczone pod nazwą Tricon. Organizacją od strony polskiej zajmie się Śląski Klub Fantastyki, który zachęcał do głosowania na połączenie Polconu z Euroconem słowami, filmem, poczęstunkiem oraz takimi oto widokówkami:

Widokówka TriconWidokówka Tricon 

W sobotni wieczór tradycyjnie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród im. Janusza Zajdla za rok 2007 oraz oficjalnego zakończenia Polconu. Laureatami Zajdli zostali: Jacek Dukaj za powieść Lód oraz Wit Szostak za opowiadanie Miasto Gróbow. Uwertura. Jacek Dukaj nie był niestety obecny na konwencie, Wit Szostak odebrał statuetkę osobiście z rąk pani Jadwigi Zajdel. Po gali uczestnicy mogli podziwiać kilka minut sztucznych ogni, następnie odbyła się impreza z muzyką z lat osiemdziesiątych.

W sumie tegoroczny Polcon trzeba uznać za bardzo udany. Silny program, świetni goście, dobra organizacja, wspaniała atmosfera. Czegóż więcej potrzeba fanowi fantastyki?:)

Wszystko to możecie zobaczyć w naszych galeriach fotosów z Polconu 2008:
dzień 1
dzień 2
dzień 3blog comments powered by Disqus